شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 2607
بازدید: 584

در این مقاله 10 تکنیک کدنویسی که هر برنامه نویسی باید بداند را معرفی کرده ایم. در سناریوهای واقعی احتمالا شما عضوی از یک تیم برنامه‌نویسی هستید، پس مهم است کدهای شما تمیز و قابل فهم باشد چون تنها شما نیستید که با برنامه کار می‌کنید و با کدهای برنامه سروکار دارید.علاوه بر موارد ذکر شما لازم به ذکر است کد تمیز باعث افزایش قیمت پروژه می شود چون قابلیت گسترش برنامه بعد از شما برای برنامه نویسان دیگر نیز وجود دارد

 

حال به روش‌های مختلف کدنویسی خوب و تمیز، صرف نظر از زبان برنامه‌نویسی که با آن کار می‌کنید، می پردازیم.

 

1) کدنویسی ساده

اولین نکته این است کدها را تا جای ممکن ساده و قابل فهم بنویسید. مسائل را بیش از حد پیچیده نکنید (مسأله رایج در بین توسعه‌دهندگان)، اگر این کار را بکنید متوجه کدها نمی‌شوید. با کدهای ساده شما می‌توانید برنامه‌ای با کیفیت بالا تولید کنید، مسائل را سریع‌تر حل کنید، با تیم برنامه‌نویسی بهتر کار کنید و کد‌های انعطاف‌پذیرتری داشته باشید.

 

2) کدهای خود را بفهمید

به عنوان یک مبتدی حتی اگر کد ساده‌ای را با دستور ‘if else’ می‌نویسید، اول آن را روی یک کاغذ بنویسد و درکش کنید. وقتی شما تفکر پشت برنامه را درک کنید، الگوریتم و کل پردازش کامپایلر معنادارتر می‌شود. حتی برای متخصصان، بهترین روش درک یک مسأله پیچیده و یا فرمول و الگوریتم هر مسأله پیچیده‌ای، شکستن آن به بخش‌های کوچکتر و بعد از آن سعی می‌کنند برای آن راه‌حل پیدا کنند. وقتی کار به قسمت های کوچکتر تقسیم می شود حل مسئله راحت تر است و با حل مسائل اعتماد به نفس نیز افزایش می یابد.

 

3) کامنت‌ها بهترین دوست جدید شما هستند

همین‌طور که برنامه‌نوس‌ها پیشرفت می‌کنند و تجربه کسب می‌کنند، یکی از اساسی‌ترین نکاتی که در اولین روزهای برنامه‌نویسی یاد می‌گیرند را فراموش می‌کنند؛ کامنت‌نویسی را رها می‌کنند. اضافه کردن کامنت به کدها، نکته مهمی است که همه زبان‌های برنامه‌نویسی را شامل می‌شود. این کار باعث می‌شود که به‌روزرسانی، خطایابی، تحلیل و سایر فعالیت‌های مربوط به برنامه‌نویسی مؤثرتر شود. علاوه‌براین اگر شما با یک تیم کار کنید، گذاشتن این کامنت‌ها باعث می‌شود بقیه اعضای تیم کد شما را راحت‌تر درک کنند.

 

4) اجتناب از تکرار (DRY)

قاعده کلی DRY، که توسط Any Hunt و Dave Thomas در برنامه‌نویسی عملگرا تنظیم شده، استفاده از توابع، کلاس‌ها و نمونه‌هاست تا از کدهایی که قبلا نوشتید دوباره استفاده کنید. این اصل اساسی به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا از تکرار اجتناب کنند و در مقایسه با برنامه‌نویسی که از تکرار غیرضروری استفاده می‌کند، کد تمیزی را ارائه بدهند. بهینه‌سازی کد چیزیست که غالبا یک برنامه‌نویس خوب را از برنامه‌نویس در سطح متوسط جدا می‌کند.

 

5) جداسازی کدها

تصور کنید به یک سوپرمارکت رفتید، هیچ کدوم از اجناس سر جای مشخصی قرار نگرفته. بعضی از محصولات لبنی در بخش لباس یا لوازم آرایشی قرار گرفتند، نان در کنار سبزیجات قرار گرفته. جداسازی در کدنویسی خیلی شبیه سوپرمارکت یا هر جای دیگه‌ای در دنیای واقعیه که نیاز به نظم و ترتیب دارد. وقتی کد شما به صورت دقیق تفکیک شده، خواناتره و آسون‌تر می‌توانید چیزی که دنبالش می‌گردید را پیدا کنید.

 

6) قرارداد نام‌گذاری

داشتن یک قرارداد نام‌گذاری مناسب در کدنویسی خیلی مهم است، چون در آینده راحت‌تر می‌توانید کدها را به‌روزرسانی و ویرایش کنید. نام‌گذاری‌های نامربوط و متناقض برای صفحات، متغیرها، توابع، آرایه‌ها در آینده برای شما مشکل‌ساز می‌ شود. بنابراین قراردادی برای خود مشخص کنید و طبق اون در سراسر کدها نام‌های مرتبط قرار بدید.

 

7) کشف کردن

معلم خودتون باشید و سعی کنید تا جایی که می‌تونید کشف کنید. کمک‌های زیادی در انجمن‌های آنلاین خوب و برنامه‌نویسان باتجربه وجود دارد. به یاد داشته باشید، هیچ میانبری وجود ندارد، کد بهتر، نتیجه بهتر.

 

8) استفاده از هوش

به جای اینکه خیلی راحت کدها را از گوگل یا هر منبع دیگه‌ای کپی کنید، یاد بگیرید که از هوشتون استفاده کنید. از کمک‌هایی استفاده کنید که به نفع شماست و کدهاتون را بهینه کنید. استفاده از کدهای دیگران ممکنه لذت موقتی به شما دهد، اما تا زمانی که خود قادر به نوشتن کد و حل مشکلات نباشید، رضایت نخواهید داشت.

 

9) تست اجراها

تست نمایش وب‌سایت روی مرورگر خودتون کافی نیست، چرا که کاربران از دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنند، و ممکنه اگه نمایش برنامه را درست تست نکنید کاربران زیادی را از دست بدهید. به عنوان یک توسعه‌دهنده برای جلوگیری از این شرایط، کار نهایی شما برای نحوه نمایش وب‌سایتتون باید روی دستگاه‌های مختلف بررسی بشود و بر اساس اون تغییرات لازم اعمال بشود. هر چه صفحه نمایش شما بهتر باشد تقدیر بهتری از کار شما می‌شود.

 

10) تمرین هنر

توسعه‌دهنده خوب بودن یک مهارت است، هنر است و شما باید به طور مرتب کدنویسی را تمرین کنید تا این هنر را کسب کنید. این شگفت‌انگیز که با کدنویسی و بررسی ابعاد مختلف هر زبان برنامه‌نویسی می‌تونید این شیوه را یاد بگیرید. تا دست‌ها کثیف نشود چیزی یاد نمی‌گیرید، پس کدنویسی را شروع کنید. شروع به نوشتن کدهای PHP کنید و از خراب شدن نترسید. فقط زمانی که شکست می‌خورید، ارزش واقعی موفقیت را درک می‌کنید.

 

 

 

نویسنده

مدیر سایت
تلاش می کنیم بهترینها را برایتان دست یافتنی می کنیم! وقتی می بینیم که نیازهای شما با محصولات سایت ما برطرف می شود، بسیار خرسند می شویم. ما پشتیبانی 24 ساعته در تمام ایام هفته از طریق تیکتینگ و چت آنلاین داریم.