شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 4214
بازدید: 663

در این آموزش سعی داریم در ابتدا شما را با مفهوم CDN ، اهمیت و مزایای استفاده از CDN کلودفلر آشنا نماییم.

CDN مخفف کلمات Content Delivery Network می باشد و یک تکنولوژی تحویل محتواست که بین سرور اصلی شما و بازدیدکننده وب قرار گرفته و اطلاعات را جا به جا می نماید.

مزیت های استفاده از CDN همانند افزایش سرعت بارگزاری وب و ارتقای امنیت وب سایت باعث می شود که استفاده از CDN به یک راه حل جذاب و کارآمد تبدیل شود. زمانیکه وب سایت شما بر روی dns های یک CDN قرار می گیرد، سایت برای بازدید کنندگان در کمترین زمان بارگزاری می شود و عملکرد بهتری نیز خواهد داشت.

 

CDN کلودفلر چیست؟

CloudFlare یک شبکه تحویل محتواست که به صورت رایگان هم این سرویس را ارائه می دهد. CDN کلودفلر در سال 2009 در سان فرانسیسکو ایالت کالیفرنیا شروع به فعالیت کرد. این شرکت فعالیت خود را برپایه امنیت در ارائه سرویس وب و همچنین افزایش بازدهی وب سایت ها شروع کرد.CDN کلودفلر یکی از امن‌ترین و در عین حال پرسرعت ترین CDN های موجود در دنیاست. این شرکت با ارائه سرویس مطلوب و همچنین مزایای زیاد از محبوبیت خاصی بین مدیران وب برخوردار است که در ادامه به بررسی مزایای CDN کلودفلر می‌پردازیم.

CDN محبوب کلودفلر تهدیدات امنیتی را تا حدی رفع می نماید و خزنده هایی که همراه اسپم ها وارد سایت می شوند را مسدود می کند و همچنین میزان مصرف پهنای باند و مصرف منابع سایت را کاهش خواهد داد و در سرعت بارگذاری سایت تاثیر چشم گیری دارد که البته این موضوع وابسته به نوع سرور و تنظیمات مورد استفاده ی شما نیز می باشد. برای مثال کاربری که هاست خود را از آمریکا تهیه کرده است، برای دسترسی به سایت خود مسافت بسیار زیادی دارد! ولی کلود فلر با نگهداری نسخه های کش شده ی سایت شما در دیتاسنتر هایی که در مناطق مختلف دارد، محتویات سایت شما را از نزدیک ترین سرور بارگذاری می کند و از سرور اصلی بارگذاری نخواهد کرد مگر در مواقعی که به اطلاعاتی خاص و داینامیک نیاز باشد. بدین ترتیب به صورت چشمگیری می توان تغییر در سرعت سایت را مشاهده نمود.

مزایای استفاده از CDN کلودفلر

 

مزایای استفاده از CDN کلود فلر

  • فعال سازی CDN و در نتیجه اتصال به نزدیک ترین سرور جهت بارگذاری سایت و میزبانی محتوا
  • فعال بودن 24 ساعته ی سایت از طریق کش های موجود در سرور های کلود فلر حتی در صورت آفلاین شدن سایت اصلی
  • بهینه سازی سایت و صرفه جویی در پهنای باند مصرفی
  • فشرده سازی کد های Java Script، CSS و HTML و در نهایت سرعت بالاتر
  • افزایش امنیت با جلوگیری از رکوئست های نا سالم، حملات DDOS Protection و SQL Injection
  • ارائه سیستم آنالیز ترافیک جهت مدیریت بهتر ترافیک ها و بازدید ها
  • قابلیت Prug Cache جهت تازه سازی کش های ذخیره شده
  • و…

 

جلوگیری از تهدیدات امنیتی

در سیستم CDN کلودفلر ، سرور شما به دلیل قرار گرفتن در پشت سرویس CDN کلودفلر از برخی حملات امنیتی در امان خواهند ماند.

حملات DDOS ، حملات SQL injection که مستقیما برای نفوذ، نیاز به سرور مقصد دارند تا حد زیادی در این سرویس حذف شده اند.

به شکل زیر دقت کنید در هنگام حملات یک هکر به سمت سرور، هکر با سرور های CDN کلودفلر برخورد کرده و ارتباط سرور شما با سرور های دیگر برقرار می شود. پس بازدید کنندگان وب سایت به راحتی از طریق یک سرور دیگر به هاست شما متصل می شود.

مزایای استفاده از CDN کلودفلر

 

جلوگیری از خزنده‌‌های اسپم

تا به حال مطلع شده‌اید که خزنده‌هایی در اینترنت هستند که به وب سایت های مختلف رفته و در بخش های مختلف نظر سنجی عباراتی تبلیغاتی یا … را وارد می کنند.

CDN کلودفلر با تنظیمات امنیتی که بر روی ابر خود انجام داده تا حد بسیار زیادی از این ربات های اسپم جلوگیری کرده تا وارد سایت شما نشوند.

 

کاهش مصرف پهنای باند و منابع سرور

با کش شدن اطلاعات ثابت سایت شما در سرور های CDN کلودفلر ارتباط با هاست شما در حد خواندن کد‌های HTML جدید و داینامیک می شود و به همین دلیل مصرف پهنای باند و منابع سخت افزاری شما به شدت کاهش پیدا می کند.

 

استفاده رایگان از سروی CDN کلودفلر

قبل از ارائه سرویس CDN توسط شرکت ها، شرکت های بزرگ برای خود CDN اختصاصی طراحی کرده و با هزینه های بسیار بالا آن را برای بازدهی بیشتر راه اندازی می کردند.

اما امروزه با ارائه سرویس رایگان CDN کلودفلر تمام سایت های شرکت ها، وب سایت کوچک و … می توانند از این قابلیت استفاده کنند.

 

فعال بودن همیشگی وب سایت

یکی از مهمترین مزایای CDN کلودفلر کش کردن اطلاعات سایت شماست که حتی با قطع شدن و یا آفلاین شدن سرور هاست شما، وب سایت فعال خواهد ماند.

 

فشرده سازی بهتر و پیشرفته تر

CDN کلودفلر قابلیتی دارد که اطلاعاتی همچون کد های CSS ، HTML و … را فشرده تر کرده تا سرعت بازدهی وب شما بیشتر شود.

 

ارائه سیستم آنالیز

امروزه اکثر مدیران وب به دنبال یک سیستم آنالیز وب سایت معتبر هستند.

با اتصال به CDN کلودفلر یک سیستم آنالیز بسیار پایدار و قدرتمند در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

 

قابلیت Purge Cache

CDN کلودفلر به صورت دائم در پس پرده به دنبال تازه سازی کش وب سایت شماست؛ تا بدون وقفه تمام اطلاعات شما را به بازدیدکننده ارائه دهد.

در عکس زیر نمونه ای از تجمع سرور های CloudFlare را در سرتاسر جهان می بینید.

 

عملکرد کلودفلر در جلوگیری از حملات :

کلودفلر مانند محافظی عمل می کند که مابین سرور اصلی و سایت قرار می گیرد. بدین ترتیب dns ها و ip سرور اصلی شما نیز نامشخص خواهد شد. یک هکر که قصد حمله به سرور سایت شما را دارد در صورتیکه از کلودفلر استفاده نشده باشد، به راحتی اطلاعات مورد نیاز از جمله ip سرور را خواهد داشت. بنابر این با ترفندهایی که دارد می تواند اقدام به ایجاد حملاتی مانند حملات DDOS نماید. اما زمانیکه سرور های کلودفلر بر سر راه یک هکر قرار گیرند با سیستم های امنیتی و موارد امنیتی که می توانیم از طریق Firewall کلودفلر نیز اعمال نماییم از بسیاری حملات جلوگیری نماییم. همانطور که در تصویر اول مشخص می باشد، یک هکر به راحتی از طریق منابع DNS نا امن شروع به ایجاد حمله به سرور هدف می نماید.

 

در تصویر دوم، سیستم کلودفلر فعال شده است و به محض برخورد با سرور های کلودفلر تشخیص داده می شود و از ادامه ی حملات به سرور هدف جلوگیری خواهد شد.

 

دیتاسنتر های کلود فلر:

مزایای استفاده از CDN کلودفلر

همانطور که در آخرین تصویر دریافتی از سایت کلود فلر مشخص می باشد، مسیر دهی ترافیک وب سایت ها از طریق شبکه ی سراسری کلودفلر که حاوی 34 مرکز داده در سراسر جهان می باشد، انجام می شود.

کاربران ایرانی که از هاست های آمریکا درحال استفاده می باشند، می توانند با فعالسازی کلودفلر برای سایت های پرمصرف خود، از طریق دیتاسنتر های نزدیک تر سرعت و مصرف سایت خود را کاهش دهند.

 

 

 

نویسنده

مدیر سایت
تلاش می کنیم بهترینها را برایتان دست یافتنی می کنیم! وقتی می بینیم که نیازهای شما با محصولات سایت ما برطرف می شود، بسیار خرسند می شویم. ما پشتیبانی 24 ساعته در تمام ایام هفته از طریق تیکتینگ و چت آنلاین داریم.