شما این محصولات را انتخاب کرده اید

سبد خرید

شناسه پست: 6102
بازدید: 751

ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر یکی از بهترین روش هایی است که می تواند به کمک آن ساختار وبسایت خود را به گوگل نشان داد. علاوه بر آن شما می توانید از اطلاعات و آمارهایی که توسط این برنامه در اختیار شما قرار می گیرد نیز به شکل موثری استفاده کنید، همچنین ایجاد نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می کند تا وبسایت شما را راحتر crawl کرده و بر اساس آن طبقه بندی کنند. با انجام دادن مراحل عنوان شده در این آموزش از پی سی اسکریپت می توانید براحتی این کار را انجام دهید.

معرفی سایت مپ در واقع گفتن آدرس دقیق تمامی صفحات وبسایت به گوگل است، به کمک ابزار sitemap در سرچ کنسول گوگل اقدام به ثبت، تغییر یا حذف نقش سایت خود نمایید. از آنجایی که نمی توانید به صورت مستقیم فایل sitemap خود را در گوگل آپلود نمایید، باید از روش های پیشنهادی موجود استفاده کنید. ثبت سایت مپ در گوگل وبمستر یکی از آن روش ها است. برای این منظور باید به ترتیب زیر پیش بروید:

 

آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر :

پیش نیازها: باید برای دامنه مورد نظر به عنوان صاحب دامنه ثبت نام کرده باشید تا بتوانید از گزارش های مربوط به نقشه سایت استفاده کنید. اگر این سطح از دسترسی در اختیار شما قرار نگرفته است، بهتر است از طریق فایل robots.txt وبسایت خود، برای ثبت سایت مپ اقدام نمایید.

 • بررسی کنید که کدام صفحات وبسایت باید توسط موتورهای جستجو crawl شوند. سپس نسخه کانونیکال ( Canonical ) هر یک از آن صفحات را مشخص نمایید.
 • در گام دوم باید درباره فرمت نقشه سایت خود تصمیم گیری کنید. سپس بررسی کنید که sitemap مطابق یکی از فرمت های مورد قبول باشد. در نظر داشته باشید که می توانید sitemap را به صورت دستی ایجاد نمایید یا اینکه از ابزارهای موجود برای این کار استفاده کنید.
  تمامی فرمت های تایید شده حجم کمتر از 50 مگابایت داشته و از 50000 URL منحصر به فرد پشتیبانی می کنند. در صورتی که فایل شما حجم بیشتری را داشته با بیشتر از تعداد نامبرده لینک دارد، باید آن را به چند نقشه سایت کوچک تر تقسیم کنید.

فرمت های مورد قبول برای سایت مپ عبارتند از:

1) XML: زبان نشانه گذاری قابل توسعه (Extensible Markup Language) که منحصرا برای نشان دادن پیکربندی وبسایت به خزنده های موتورهای جستجو ایجاد شده است.

2) RSS، mRSS و Atom 1.0: تشکیل ارتباطات بسیار ساده (Really Simple Syndication) فایلی با فرمت XML برای وبلاگ ها و سایت اپای خبری می باشد. فایل RSS به طور خودکار به روز رسانی می شود. شما به عنوان دارنده چنین سایتی می توانید URL فید را به عنوان نقشه سایت ارسال نمایید. از فرمت mRSS که مخفف Media RSS است نیز می توانید برای نشان دادن جزئیات درباره محتوای ویدیویی خود استفاده کنید.

3) TEXT: اگر وبسایت شما تنها شامل URL های صفحات وب است، می توانید یک فایل متنی که URL های سایت را دربر می گیرد را در گوگل سرچ کنسول ثبت نمایید.

4) Google sites: اگر شما از Google Sites برای ایجاد و ثبت وبسایت خود استفاده کرده اید، باید بدانید که نقش سایت شما به صورت خودکار ایجاد شده است. شما نمی توانید این sitemap را تغییر دهید اما می توانید آن را به گوگل معرفی نمایید.

 • در گام بعدی از طریق سرچ کنسول گوگل باید اقدام به ثبت آن نمایید. به همین منظور از طریق پیشخوان وبمستر تولز خود گزارش sitemap را انتخاب نمایید.

آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

 • در گام بعدی URL مربوط به نقشه سایت خود را در باکس تعیین شده وارد نموده و سپس روی گزینه Submit کلیک کنید.

آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

 

توصیه ما به شما این است که یک نسخه از سایت مپ خود را در روت سایت خود نیز قرار دهید.

 

ثبت مجدد ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

شما نیازی به ثبت دوباره نقشه سایتی که قبلا به گوگل معرفی شده است، ندارید. حتی اگر هم تغییری در sitemap خود داده اید نیز اصلا نگران نباشید. گوگل زمانی که سایت شما را crawl می کند، متوجه تغییرات اعمال شده خواهد شد.

 

حذف ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

با حذف sitemap اطلاعات مربوط به آن از گزارش سرچ کنسول آن پاک می شود. اما باعث نمی شود که گوگل آن را فراموش کند. اگر قصد دارید گوگل را مجبور کنید تا دست از بررسی لیست URL های قرار گرفته در فایل نقشه سایت شما بردارد، باید از طریق robots.txt اقدام نمایید. به منظور حذف sitemap به ترتیب زیر پیش بروید:

 • در قسمت گزارش نقشه سایت خود، فایلی که قصد دارید آن را حذف کنید را مشخص نمموده و روی آن کلیک کنید.
 • سپس روی دکمه موارد بیشتر که به صورت سه نقطه در کنار آن قرار گرفته است، کلیک کنید.
 • در ادامه از این بخش گزینه Remove sitemap را انتخاب نمایید.

آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

 • در نهایت نیز وارد robots.txt خود شده و دسترسی گوگل به فایل مورد نظر را محدود کرده یا آن را به طور کلی پاک کنید.

 

گزارش نقشه سایت سرچ کنسول گوگل

 • در این گزارش تنها اطلاعات مربوط به نقشه های سایتی که از طریق گوگل سرچ کنسول ثبت شده اند به شما نمایش داده می شود. این بدین معنا است که اگر از روش های دیگر برای ثبت sitemap خود استفاده کرده اید، حتما در وبمستر تولز نیز آن را ثبت نمایید. بدین ترتیب می توانید آمارهایی که برای آن ارائه می شود را مشاهده نمایید.
 • در این گزارش تنها نقشه های سایت مربوط به دامنه ثبت شده به نمایش گذاشته می شود.
 • شما می توانید URL های اخبار، ویدیو و تصاویر وبسایت خود را نیز در نقشه سایت خود ثبت نمایید. اما در گزارش سرچ کنسول گوگل اطلاعاتی درباره این URL ها به نمایش گذاشته نمی شود.

اطلاعات هر سایت مپ ثبت شده در گوگل وبمستر تولز :

1) Sitemap URL:
URL نقشه سایتی که برای دامنه اصلی ثبت شده است.

2) Type:
نوع فرمت sitemap ثبت شده به شما نشان داده می شود. حالت هایی که ممکن است با آنها رو به رو شوید عبارتند از:

Sitemap: فرمت های XML یا TEXT

Sitemap index: بخش های تقسیم شده یک سایت مپ با حجم بالا

RSS: فرمت RSS

Atom: فرمت Atom

Unknown: فرمت نقشه سایت ثبت شده جزء فرمت هایی که توسط گوگل تعیین شده است، نمی باشد. شاید هم sitemap هنوز پردازش نشده است.

3) submitted:
اطلاعاتی درباره آخرین زمان ثبت فایل در گوگل در اختیار شما قرار می گیرد.

4) Last read:
وضعیت ثبت و crawl شدن فایل سایت مپ به شما گزارش می شود.

5) Status:
در این قسمت وضعیت ثبت یا crawl شدن لینک های درون sitemap بیان می شود. وضعیت ممکن است به شرح ذیل باشد:

Success: نقشه سایت بدون هیچ مشکلی پردازش و ثبت شده است.

Has error: سایت مپ قابل خواندن است اما دارای یک یا چند ارور است. در همین بخش می توانید لیست ارورها را مشاهده نمایید.

Couldn’t fetch: فایل مورد نظر شما امکان fetch شدن را ندارد. اگر می خواهید دلیل آن را بدانید می توانید از Live test ابزار URL Inspection گوگل سرچ کنسول برای تست کردن URL مربوطه استفاده نمایید.

6) Discover URL:
تعداد URL هایی که در sitemap لیست شده اند نیز نشان داده می شود.

آموزش ثبت نقشه سایت در گوگل وبمستر

 

نویسنده

مدیر سایت
تلاش می کنیم بهترینها را برایتان دست یافتنی می کنیم! وقتی می بینیم که نیازهای شما با محصولات سایت ما برطرف می شود، بسیار خرسند می شویم. ما پشتیبانی 24 ساعته در تمام ایام هفته از طریق تیکتینگ و چت آنلاین داریم.